Anime vs Mese
Először is legyünk tisztába a fogalmakkal. (Ezeknek a pontos meghatározásához a ma ismert legegyszerűbb, ám talán legpontosabb internetes oldalt hívtam segítségül. A Wikipédiát)
Anime: Az anime (az "animation" szó rövidüléséből) a rajzfilm általános elnevezése Japánban, a szigetországon kívül a japán stílusú rajzfilmek összefoglaló neve. A műfaj eredeti hazájában több korosztályt is megcéloz, és az élőszereplős filmekhez hasonlóan készülnek az idősebbek számára is például romantikus, komikus, akció- és drámaanimék, sőt erotikus, pornográf tartalmúak is.
Mese: A mai értelemben vett mese már kifejezetten gyermekeknek szól és a végkifejlet legtöbbször pozitív, a jó és rossz szerepe élesen elkülönül. A felnőtt mesék pedig ma már más, új műfajokba sorolhatóak, mint a fantasy, rémtörténetek, stb.
Rajzfilm: A rajzfilm olyan rajzok fényképészeti reprodukálása, amikhez különböző technikákkal mozgást és hangot illesztenek. A művész megrajzolja a cselekmény színterét, és szereplőit mozgás közben.
Tehát akkor tömören a műfaj jellemzői:
Anime - animáció, a japán stílusú rajzfilmek összefoglaló neve, és több korosztályt megcéloz.
Mese - Kifejezetten gyerekeknek szól, de vannak felnőtt mesék is
Rajzfilm - rajzokból készül, és ezeket mozgásra bírják, ergo animálják
Konklúzió:
Igaza van-e annak, aki azt mondja az animére, hogy rajzfilm?
Tökéletesen. Az anime fogalma magába foglalja mind a rajzolást, mind az animálást, ahogy a rajzfilm fogalma is.
Jogos-e a hiszti azért, hogy ne vegyük egy kalap alá a nyugati rajzfilmekkel?
Nem! Való igaz, hogy az anime és a rajzfilm fogalma nem azonos, de ettől függetlenül mind a fogalomra, mind az elkészítés módjára hivatkozva kijelenthetjük, hogy az anime = rajzfilm!
Igaza van-e annak, aki azt mondja az animére, hogy mese?
Igen is, meg nem is. A mesének elég homályos a konkrét fogalma, és a Wikipédia szerint is nehéz meghatározni, de a ma elismert fogalom nagyjából az, amit fentebb leírtam. Gyerekeknek szól. Attól függetlenül, hogy vannak felnőtt mesék (pl a Comedy Central által vetített amcsi rajzfilmek, vagy a régi nagy sláger, a Happy Tree Friends), ezeket külön kategóriába sorolják. Ezek Felnőtt Rajzfilmek, és nem mesék.
Jogos-e a hiszti azért, hogy ne vegyük egy kalap alá az animét a mesékkel?
TÖBBNYIRE az érv jogos. A módszer nem! Mint azt feljebb meghatároztuk, a mese gyerekeknek szól. Az anime nem feltétlenül. DE!... Figyelembe kell vennünk ezeknek a közös halmazát is. Tehát a japánok által készített animációs gyerekrajzfilmeket. Japánban is léteznek gyerekek, és ennek megfelelően létezik nekik szóló japán mese is, ami beleeshet a (nyugati megfogalmazás szerinti) anime kategóriájába is.
Tehát: Anime ≠ Mese
De létezhet olyan anime, ami mese. Ettől függetlenül az anime nem egyenlő a mese fogalmával. VISZONT! Ettől még a weabooknak nem kell kifent késsel/ollóval nekitámadni annak, aki lemesézi az animét. Még ha igazatok van, akkor sem. Azok pedig pláne nem, akik már a rajzfilm szóra ugranak, és nincsenek tisztában a fogalmakkal. Úgyhogy drága weabook, üljetek le, és okosodjatok, mielőtt valamilyen álláspont mellett helyet foglaltok.
/Leonidas/